Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av pappersmassa och papper samt äga aktier ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 356 158 | 5 557 943 | 5 082 036 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -829 124 | -532 334 | -184 708 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -880 007 | -692 770 | 298 070 |
| Årets resultat (tkr) | -773 579 | -555 697 | 492 121 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 715 774 | 7 540 390 | 7 623 625 |
| Antal anställda | 490 | 509 | 473 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 356 158 | 5 557 943 | 5 082 036 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -829 124 | -532 334 | -184 708 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -880 007 | -692 770 | 298 070 |
| Årets resultat (tkr) | -773 579 | -555 697 | 492 121 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 136 177 | 6 269 752 | 6 156 616 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 579 597 | 1 270 638 | 1 467 009 |
| Tillgångar (tkr) | 6 715 774 | 7 540 390 | 7 623 625 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 859 256 | 5 632 835 | 3 288 532 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 65 888 | 130 913 | 268 483 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 700 000 | 1 100 000 | 2 900 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 090 630 | 676 642 | 1 166 610 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 715 774 | 7 540 390 | 7 623 625 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 825 | 2 479 | 2 990 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 52 | 161 | 625 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 349 255 | 314 765 | 308 201 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 150 755 | 177 719 | 163 427 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 490 | 509 | 473 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 890 | 10 919 | 10 744 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 026 | 973 | 1 005 |
| Vinstmarginal | -19.0% | -9.6% | -3.6% |
| Soliditet | 72.4% | 74.7% | 43.1% |
| Kassalikviditet | -7.9% | 71.7% | 73.1% |
Metsä Board Sverige AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Metsä Board OYJ och koncernmoderbolag är Metsäliitto Osuuskunta. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2022-12.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av pappersmassa och papper samt äga aktier ävensom idka därmed förenlig verksamhet.